SP Facebook

Informacje

Msze św. sprawowane są:
niedziela - godz. 10.00
święta - godz. 11.00

W dni powszednie okazjonalnie:
w zimie - godz. 16.00
w lecie - godz. 18.00

Spowiedź dla dorosłych:
I niedziela każdego miesiąca

Nabożeństwa do NMP:
w maju i w październiku:
środy, piątki, niedziele

Uroczystość patronalna:
8 września
Narodzenie NMP

Liturgia

Parafia Polskokatolicka w Łękach Dukielskich

Kościół Polskokatolicki (do 1951 r. – Polski Narodowy Kościół Katolicki) działa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, jest członkiem Unii Utrechckiej Kościołów Starokatolickich; jest samodzielny i niezależny organizacyjnie od jakiejkolwiek zagranicznej władzy kościelnej i świeckiej; rządzi się w swoich sprawach własnym Prawem Wewnętrznym.

Kościół Polskokatolicki wyznaje katolickie prawdy wiary i moralności oraz zasady ustroju Kościoła zawarte w Piśmie Świętym, sformułowane w powszechnych Symbolach Wiary i postanowieniach siedmiu Soborów Powszechnych pierwszego tysiąclecia; jest częścią jednego, świętego, katolickiego i apostolskiego Kościoła; ma własną hierarchię kościelną.

Kościół Polskokatolicki popiera idee ekumeniczne, uznając zasady równości Kościołów chrześcijańskich i przejawia tolerancyjny stosunek do religii niechrześcijańskich.

W oparciu o naukę Nowego Testamentu i Tradycję Apostolską wyznaje, że głową i fundamentem Kościoła jest sam Jezus Chrystus, Najwyższy Arcykapłan i Pasterz.

Godłem Kościoła Polskokatolickiego jest otwarta księga Ewangelii, wsparta o krzyż i palmę na tle promieniującej tarczy słonecznej z napisem: „Prawdą, Pracą, Walką” (domyślnie – Zwyciężymy). Księga to Objawione Słowo Boże; Słońce – symbol światła, ciepła i życia płynącego z Ewangelii, symbol wolności; Krzyż – znak wiary, cierpienia i zbawienia; Palma – symbol zwycięstwa i pokoju. Słowo Walka występuje w rozumieniu walki ze złem, które jest wrogiem dobra, z religijnym fanatyzmem  i nietolerancją, z wszelkimi przeciwnościami.

Kościół Polskokatolicki dzieli się administracyjnie na trzy diecezje: warszawską, wrocławską i częstochowsko-krakowską. Jednostkami administracyjnymi diecezji są dekanaty i parafie.

Parafia Polskokatolicka p.w. „Dobrego Pasterza” w Łękach Dukielskich istnieje od 1925 r. i jest jedną z najstarszych parafii Kościoła Polskokatolickiego w RP. Należy do dekanatu podkarpackiego diecezji krakowsko-częstochowskiej. Położona jest w Gminie Dukla, w Powiecie Krośnieńskim, w rejonie Przełęczy Dukielskiej. Zabudowania wsi rozciągają się w dwóch pasmach po obu stronach potoku płynącego środkiem miejscowości. Okolicę charakteryzuje malowniczy, górzysty teren Beskidu Niskiego, lasy mieszane, z przewagą buczyny karpackiej, piękne kotliny z potokami.

Nauka Kościoła Polskokatolickiego nie odbiega od wiary i tradycji świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła. W sprawowaniu świętej liturgii posługuje się kalendarzem liturgicznym roku kościelnego. Oddaje najwyższą cześć Bogu w Trójcy Jedynemu, ale także czci aniołów i świętych, a wśród nich w szczególny sposób oddaje cześć Najświętszej Maryi Pannie, jako Bożej Rodzicielce. Kościół jest szafarzem siedmiu sakramentów, zgodnie z nauką  Kościoła Katolickiego. Komunia święta jest udzielana pod dwoma postaciami: Ciała i Krwi Pańskiej. Istnieją dwie formy spowiedzi: indywidualna (uszna w konfesjonale) oraz ogólna (sprawowana bądź jako odrębny obrzęd przed ołtarzem, bądź w połączeniu z Mszą świętą w części zwanej Spowiedzią Powszechną). Spowiedź indywidualna obowiązuje dzieci oraz młodzież do 18 roku życia.

Ustrój Kościoła jest synodalno-episkopalny. Najwyższą władzą zwierzchnią i prawodawczą jest Synod, zwoływany co 5 lat, w skład którego wchodzą duchowni i świeccy.

Kościół przygotowuje swoje kadry w Wyższym Seminarium Duchownym i Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej (CHAT) w Warszawie. Jest to jedyna w Europie wyższa uczelnia teologiczna, która stanowi prawdziwą „kuźnię” ekumenizmu, skupiającą trzy główne nurty wyznaniowe: katolicki, prawosławny i protestancki. Duchowny może zawrzeć sakramentalny związek małżeński za zgodą biskupa ordynariusza lub administratora diecezji.

Najważniejszą formą kultu religijnego jest Msza święta. Oprócz niej praktykowane są: Nabożeństwa Majowe, Czerwcowe, Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, Różaniec, Wystawienie Najświętszego Sakramentu, Modlitwy wypominkowe za zmarłych. Pomocniczą służbę liturgiczną mogą pełnić wierni obojga płci.

Relacje Państwa Polskiego do Kościoła Polskokatolickiego określa Ustawa o stosunku Państwa do Kościoła Polskokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej uchwalona 30 czerwca 1995 r. ( Dz.U. 1995, Nr 97, poz. 482 ).    

Szczęść Boże wszystkim, którzy nas odwiedzają. Zapraszamy!

Data i godzina

Sobota, 20 April 2024
01:40:05

Ewangelia na dziś



Sobota 2024-04-20, Dzień Powszedni

J 6,55.60-69

W synagodze w Kafarnaum Jezus powiedział: «Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem». A wielu spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, mówiło: «Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?» Jezus jednak, świadom tego, że uczniowie Jego na to szemrali, rzekł do nich: «To was gorszy? A gdy ujrzycie Syna Człowieczego wstępującego tam, gdzie był przedtem? To Duch daje życie; ciało na nic się nie zda. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. Lecz pośród was są tacy, którzy nie wierzą». Jezus bowiem od początku wiedział, którzy nie wierzą, i kto ma Go wydać. Rzekł więc: «Oto dlaczego wam powiedziałem: Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli nie zostało mu to dane przez Ojca». Od tego czasu wielu uczniów Jego odeszło i już z Nim nie chodziło. Rzekł więc Jezus do Dwunastu: «Czyż i wy chcecie odejść?» Odpowiedział Mu Szymon Piotr: «Panie, do kogo pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A my uwierzyliśmy i poznaliśmy, że Ty jesteś Świętym Bożym».

Imieniny

Dzisiaj jest: 20 Kwiecień 2024    |    Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław